A háziállatok jó hatással vannak egészségünkre

Már tudományosan is bizonyított, hogy a háziállatok jelenléte pozitívan hat közérzetünkre, sőt még egészségi állapotunkat is képesek kedvenceink befolyásolni.  A társállatot tartók akár milliárdos nagyságrendű összegeket is megtakaríthatnak az egészségügyi rendszernek. A Bayer Hungária mai kerekasztal-beszélgetésén a téma szakértői megvilágították a társállatok emberre és az emberek társállatokra gyakorolt jótékony hatásait – fókuszba állítva a felelősséget és a megelőzést.

A Bayer évek óta nyomon követi és támogatja az ember és állat közötti köteléket és azt, ahogyan ez a kapcsolat pozitív irányba képes befolyásolni fizikai, mentális, társadalmi és gazdasági jólétünket, egészségünket.

Felmérések bizonyítják, hogy akinek kisállata van, alacsonyabb a vérnyomása, koleszterinszintje, továbbá jobban és hamarabb felgyógyul egy sebészeti beavatkozás után, és a kardiovaszkuláris betegségek esetében csökkennek a kockázati tényezők is. A szívinfarktuson átesett páciensek az infarktust követő egy évet jóval nagyobb eséllyel élik túl mint azok, akinek nincs társállatuk. A házi kedvencek csökkentik a stresszt, így erősítik az immunrendszert is.

Mindezeket alátámasztja a HABRI (Human Animal Bond Research Institute) közelmúltban közzétett tanulmánya, amely kimutatja, hogy az emberre gyakorolt pozitív hatásai mellett a házikedvencek az egyes országok egészségügyi rendszereire is jelentősen hatnak. A jelentés szerint az USA egészségügyi rendszere összesen évi 11,7 milliárd dollár (hozzávetőleg 3 300 milliárd forint) költségmegtakarítást köszönhet a kedvencként tartott társállatoknak. A tanulmány szerint a 132,8 millió amerikai társállattartó 60%-kal kevesebbszer jár orvoshoz, mint az, aki nem tart állatot. Ez az összeg Ausztráliában 5,8 milliárd dollár, Németországban pedig 7,4 milliárd euró. A HABRI tanulmánya szerint további gazdasági adatok birtokában kimutatható lenne, hogy a társállattartással összefüggő költségmegtakarítás ennél jóval nagyobb.

(Összehasonlításképpen napjainkban Magyarországon a macskák és a kutyák száma körülbelül 2-2 millió.)


fotó: telegraph.co.uk

Korunk egyik legnagyobb problémája, hogy a szív- és érrendszeri megbetegedések élen járnak a halálozási okok között. A Bayer Hungária Kft. 2016 tavaszán az Inspira kutató céggel közösen piackutatást végzett a szív- és érrendszeri kockázati tényezőkkel rendelkezők jellegzetes attitűdjeiről, a gyógyszerszedési szokásokat illetően. A felmérés kimutatta, hogy a legrettegettebb kardiovaszkuláris betegség napjainkban a stroke, viszont a szívinfarktustól, szívrohamtól, trombózistól az utóbbi évek terápiás eredményei miatt már kevésbé félünk. Ezen betegségek kockázatának elkerülésére sajnos még mindig rengeteg hárító mechanizmust használunk, gyakran csak félig-meddig teszünk lépéseket. Aktív cselekvésre legtöbbször csak akkor kerül sor, ha már a tünetek jelentkeznek, vagy ha egy meglévő panasz súlyosbodik.

A legfélelmetesebb betegségek is megelőzhetők életmódváltással, gyógyszeres prevencióval. Az aktív időskor elérése érdekében érdemes mielőbb, de legalább 45 éves korban elkezdeni az életmódváltást, amelynek része lehet a házikedvencek felelős tartása is.


fotó: kentdogwalker.co.uk

Az eseményen elhangzott: 

„A terápia mindig drágább, mint a prevenció – mind társállataink, mind az emberek esetében. Ezért fontos a tudatos, egészséges életmódra törekvés, mindkét fél számára”.

A társállatot fajtájának megfelelően tartva pedig hosszabb távon és egészségesen élhet együtt ember és házikedvence.

 

Olvassátok el korábbi cikkeinket is:

Kutyával védekezhetünk a szívbetegségek ellen

Kutatási eredmények bizonyítják: a kutya fiatalít

A kutyatulajdonos gyerekek sokkal egészségesebbek

 

 

 

(kutyabarát.hu)

 

forrás: Bayer Hungária, indexkép: aspcapro.org
További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...